کد اقتصادی

کد اقتصادی یک سیستم شناسایی و طبقه‌بندی است که در کشور ایران برای تعیین نوع فعالیت‌های اقتصادی کاربرد دارد. این کد بر اساس نوع فعالیت و صنعت مربوطه، به هر واحد اقتصادی یک شماره منحصر به فرد اختصاص می‌دهد. هدف از استفاده از کد اقتصادی، دسته‌بندی و تشخیص نوع فعالیت‌های اقتصادی در سطح کشور است.

کد اقتصادی ایران بر اساس سیستم "کلاس بین‌المللی صنعت استاندارد" (ISIC) تعیین می‌شود. این سیستم از چهار سطح تشکیل شده است که شامل سطح اصلی، سطح فرعی، سطح پایین‌تر و سطح معرفی‌کننده است. هر سطح با یک عدد اختصاصی نشان داده می‌شود.

سطح اصلی کد اقتصادی مربوط به ۱۷ بخش اصلی اقتصادی است که شامل بخش‌های کشاورزی، معدنی، صنعتی، ساختمانی، خدمات مالی و بانکی، خدمات املاک و مستغلات، ساخت و تعمیرات، خدمات عمومی، خدمات خصوصی، خدمات خانگی و خدمات غیرتخصصی، حمل و نقل و انبارداری، ارتباطات، خدمات بهداشتی و درمانی، آموزش، علوم و فناوری، خدمات فرهنگی و هنری، خدمات ورزشی و سرگرمی، سایر خدمات، و خدمات خارج از کشور است.

سطح فرعی کد اقتصادی، هر بخش اصلی را به زیربخش‌های کوچک‌تری تقسیم می‌کند و برای هر زیربخش نیز یک شماره منحصر به فرد تعیین می‌شود. سطح پایین‌تر کد اقتصادی، هر زیربخش را به فعالیت‌های تخصصی تری تقسیم می‌کند. این سطح شامل فعالیت‌های خاصی مانند کشاورزی برداشت محصولات، معدن‌کاری مس، تولید خودروهای سواری، ساخت و تعمیر ساختمان‌های مسکونی و غیره است. هر فعالیت نیز با یک شماره منحصر به فرد مشخص می‌شود.

سطح معرفی‌کننده کد اقتصادی، هر فعالیت را با توجه به ویژگی‌های خاص و مشخصه‌های بیشتر تفکیک می‌کند. به عنوان مثال، در صنعت خودروسازی، می‌توان با توجه به نوع و سازماندهی تولید، اتومبیل‌های سواری، اتوبوس‌ها، ون‌ها و غیره را تفکیک کرد.

کد اقتصادی در ایران به عنوان یک سیستم طبقه‌بندی استاندارد، برای تشخیص و تحلیل فعالیت‌های اقتصادی در سطح ملی و منطقه‌ای استفاده می‌شود. با استفاده از این کد، امکان مقایسه و تحلیل فعالیت‌های اقتصادی مختلف و بررسی رشد و تغییرات این فعالیت‌ها در طول زمان وجود دارد. همچنین، این کد به نهادها و سازمان‌های دولتی و خصوصی کمک می‌کند تا در برنامه‌ریزی، ارزیابی و پیگیری عملکرد اقتصادی کشور و نظارت بر فعالیت‌های اقتصادی بهبود و بهره‌وری بیشتری داشته باشند.

برای شروع فعالیت اقتصادی در کشور نیاز است به متعاملین خود آنرا ارائه دهید. کد اقتصادی 12 رقمی و 16 رقمی بوده که بر اساس شرایط تییر کرده است. در حال حاضر برای دریافت این کد باید تشکیل پرونده مالیاتی داد. حوزه مالیاتی و سر ممیزی در اداره دارایی منطقه یا شهر محل استقرار شرکت و یا بنگاه اقتصادی تعیین می شود. برای اخذ کد اقتصادی و تشکیل پرونده مالیاتی می توانید از مجموعه مهرآوید کمک بگیرید.

09129401482

09129401483